Kdo je dula

Ráda bych v tomto článku specifikovala, kdo jsou vlastně duly a jaké je jejich poslání. Někdy vznikají kvůli dezinformacím mylná očekávání od toho, co je náplní práce duly.

Kdo je dula
Kdo je dula

Dula je průvodkyně, její práce spočívá především v emocionální podpoře, poskytování potřebných rad a je také fyzickou oporou. Celý článek je věnován dulám jako jsem já, tedy dulám doprovázejícím matky od těhotenství, během porodu až do doby v šestinedělí (v mém případě již od přípravy na početí) a zároveň jsem specialistkou na výživu. Existují také andělské duly - ty se zaměřují na doprovázení žen při ztrátě miminka, ať už během těhotenství, v průběhu porodu nebo až po porodu. Obecně se ale můžete setkat také s pojmem dula - jakožto průvodkyně smrtí - jsou duly, které se specializují na pomoc umírajícím lidem.

Dula je pojmenování povolání - nejedná se o spojení oblasti s esoterikou, jak se někteří lidé mohou domnívat - stejně jako je rozdíl mezi psychiatrem, psychologem a šamanem, je rozdíl mezi porodní asistentkou, dulou a šamankou.

Dula má vzdělání duly formou kurzů, výjimkou mohou tzv. "divoké duly", jedná se o duly bez absolvovaného kurzu v daném oboru či nedokončeném kurzu nebo o duly které mají kurz, ale nejsou vedené pod žádnou asociací. Kvalita služeb může být i u divokých dul velmi vysoká, jako v každém povolání -  je to o přístupu daného člověka. Já jsem školenou dulou Akademie Ammadula a každá dula, která je členkou akademie Ammadula, se řídí po celou dobu své práce duly kodexem chováním - ten je uveden níže na této stránce.

Ovšem dula není:

  • dula není porodní asistentka
  • dula nemá nebo nemusí mít zdravotnické vzdělání a především neposkytuje zdravotní služby - toto je práce porodní asistentky nikoli duly

Dula s otevřeným srdcem pomáhá přivítat na svět nový život - je oporou v těhotenství, během porodu i v období šestinedělí - v mém případě pomáhám ženám ještě s přípravou na otěhotnění a stejně tak i ženám, kterým se nedaří dlouhodobě otěhotnět.

Dula je především žena s mateřským přístupem, je oporou druhé ženě a uvědomuje si křehkost jejích emocí před těhotenstvím i během těhotenství, ale zároveň dula ví, že ženy v sobě mají velkou sílu, vždyť dostaly od přírody dar, nosit v sobě nový život celých devět měsíců, než přijde na tento svět.

Dula provází ženu na její cestě stát se maminkou, ať už se jedná o prvorodičku či ženu, která je poněkolikáté těhotná. Každé těhotenství je jiné i porody se trochu liší a hlavně každé miminko je jedinečné a na tomto světě neopakovatelné.

Já bych roli duly přirovnala ke kombinaci hodné pečující babičky nebo milující maminky, kterou jste možná také měly, kamarádky která vám kryje záda a poradkyně, která zná odpovědi na vaše otázky ohledně těhotenství a péče o miminko.

Dula je zároveň oporou během porodu, jak matce, tak nastávajícímu otci.
Tatínek se pak během porodu zapojuje natolik, jak je připraven a žena má oporu u duly, s kterou se může cítit komfortně a říct jí věci, které by se bála komukoliv jinému svěřit. Stejně tak se maminka může lépe uvolnit a oddat se procesu porodu. 

Přítomnost dul během porodu a v období šestinedělí ve studiích ukázala jejich prospěšnost hned v několika směrech a sice:

  • snížení délky porodu
  • více než 50% úbytku císařských řezů
  • pozoruhodně nižší potřebu léků tišících bolest a řadu dalších neuvěřitelných výhod
  • zvýšená pravděpodobnost zahájení kojení
  • vyšší sebevědomí u maminek
  • méně úzkostí a depresí po 6 týdnech od porodu

Celou studii včetně zdrojů naleznete zde: https://www.ammadula.cz/nase-duly/studie/

Mé klientky se mi svěřují:

"U porodu chci mít dulu, aby mě ujišťovala, že je vše v pořádku a aby mě uklidňovala. Manžela tam chci mít kvůli citové podpoře."

Otcové často říkají, že v přítomnosti duly se jejich úzkost snižuje. Obvykle se za ní skrývá nevyjádřený strach o matku a miminko a pocit bezmoci, že nemohou své ženě nijak pomoct s bolestí, kterou zažívá.

Obecně vzato co se týče role otců v průběhu porodu, lze se na to podívat následovně: "Pokud by naše společnost od otců žádala, aby byli u porodu matkám hlavní oporou, kladla by na ně velmi obtížně splnitelné nároky. Je to jako bychom od mužů požadovali, aby hráli v profesionálním fotbalovém družstvu po absolvování pouhých několika lekcí, navíc bez tréninku a cvičných zápasů." z knihy ( KLAUS, Marshall H., John H. KENNELL a Phyllis H. KLAUS. Porod s dulou. Praha: One Woman Press, c2004. ISBN 80-86356-34-5.).

Jen málo otců chce - nebo by mělo být - jedinou podpůrnou osobou. Cílem duly je otcům umožnit, aby se mohli zapojovat v takové míře, jaká jim osobně vyhovuje.

Dula, která je absolventkou a členkou Ammadula akademie, se řídí stanoveným kodexem chování.

Kodex chování ve zkratce :

  • je emoční oporou ženě, usiluje o udržení co nejvyšší péče - snaží se být citlivá, empatická, nesoudící, spolehlivá, informativní a flexibilní
  • nenahrazuje zdravotnickou péči, ani neposkytuje diagnózy
  • vždy respektuje rozhodnutí matky i rodiny
  • respektuje důvěrné informace a nikde je nesděluje bez přímého souhlasu klientů
  • pokud klientka hledá odborníky - dula může poskytnout doporučení na dané odborníky

Znění celého kodexu naleznete zde: https://www.ammadula.cz/o-nas/kodex-chovani/

Sledujte mě také na  facebooku nebo instagramu:

Chcete mě kontaktovat?